Çıralı

Çıralı

Çıralı güneşi, denizi ve doğa güzelliklerinin yanı sıra tarihi yenginilikleriyle insanların ilgisini çekiyor.Denizi çok temiz olan Çıralı'da raharlıkta denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Olimpos / Çıralı M.Ö. 2'nci yüzyılda Likya Federasyon'un 6 büyük kentinden biriydi. Tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Sahip olduğu doğal zenginikle dikkat çekmektedir. Güney ucunda Olimpos antik kenti, kuzeybatısında Yanartaş (Chimera). Akdeniz'in en temiz yerlerinde birisi olan Çıralı 3,2 km uzunluğunda bir sahile sahiptir.

Denizi çok temiz olan Çıralı'da raharlıkta denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Yapılaşmanın çok az olması, yöreye ayrı bir güzellik katar. En yüksek binası 3 katlıdır. Çıralı bakire kalmasını sit alanı olmasına borçludur. Yöre sessiz, sakin ve tarihin doğayla bütünleştiği bir yer olarak bilinir.

Çıralı her mevsim değişen, yenilenen bir güzellik ağacı, çiçeği ve bitkisiyle karşınızdadır. Bu güzeliği renk ve kokulardan oluşan bir harmoni oluşturur. Dünyada nesli tükenmeye başlamış kuşkarın bir çoğunu bir arada görmek size ayrı bir zevk verecektir.

Nesli dünya çapında tehlike altında olan denizkaplumbağalarının (Caretta caretta) üreme alanlarından birisi de Çıralı sahilleridir. Her yıl Mayıs-Eylül ayları arasında sahile yumurtalarını bırakırlar. (Doğal Hayatı Koruma Derneği) tarafından tek tek saptanarak, yavruların yumurtadan çıkıncaya kadar zarar görmemesi için birer kafesler yerleştirilir.

Çıralı tarihi yerleri görmek için tıklayınız:

Hava Durumu

Weather data OK.
Antalya
9 °C
Biz büyük bir aileyiz ve sizide aramızda görmekten mutluluk duyarız.
Armina Hotel

ARMİNA HOTEL ÇIRALI

Connect with us:
facebook